Suomen sahtiseura kokoaa Sahtiverkkoon
pääsyn sahtiseurojen sivuille, sahtiin liittyviä tapahtumia,
uutisia ja linkkejä.
Ilmoita puuttuva tieto: [email protected]

Sahtiverkko

Sahdista ja sahtiseuroista

Tämän vuoden kilpailijoita yllä kuvakarusellissa, jossa kolmen kuvan setti vaihtuu neljän sekunnin välein. Lähetä puuttuvan kilpailijan kasvokuva tai parempi kuva kilpailijasta Sahtiverkolle! Kiitos.

     

SM-kilpailijat ja tuomarit Turengissa 2017

Tiedot tuodaan tähän pikapuoliin aluekarsintojen jälkeen, kun pitäjistä ilmoitetaan tiedot Sahtiverkolle [email protected] JA kilpailun sihteerille Sirpa Kääriäiselle [email protected]
Paikkakunta 
 Kilpailija
 Tuomari
 Alkukarsintaan osallistujien lkm
 Asikkala
 Ahonen Jouko
 Sumanen Seija
 4
 Espoo
 Mattila Jussi 
 Pirnes Jussi
  1/4 Sahtipäät 
 Eurajoki
 Ruohonen Jarmo
Konttinen Juha
  ei karsintaa
 Hartola
 Koskinen Seppo
Saarinen Jouni
 v. 2016 mestari
 Hartola
 Siren Hannu
Sundstöm Matti
12 Hartolan Sahtiseura
 Hauho
 Saarinen Ari
Lehtonen Jouni 
 4
 Hollola
  Niemi Jarmo
Nieminen Tomi
  6 Hollolan kotiseutuyhdistys
 Honkajoki
 Eloranta Matti
Leivo Ilpo
  4/28 Kuurna
 Hyvinkää
 Kärkäinen Uuri
Häkkinen Sanna
 1/4 Sahtipäät 
 Hämeenkoski
 Nikkari Sami
Nisula Esko
 6/Koski-seura
 Hämeenkyrö
 
 
 karsinta 4.8.17
 Ikaalinen
 Vuorinen Janne
 
  ei karsintaa
 Isojoki
 Väliviita Hannu
Luhtala Arto
 5/28 Kuurna 
 Jalasjärvi
 Pihlajaviita Juho
 
  1/28 Kuurna
 Janakkala
 Elovaara Esko
Murronmaa Markku
 10
 Joutsa
  Pekkala Esko
Saari Ismo
 7
 Jämijärvi
 Kuusikko Kauko
Pentti Marja-Kaarina
2/28 Kuurna
 Jämsä
 Laaksonen Jarmo
Ojala Liisa
 ei karsintaa
 Kalajoki
 Vierimaa Jukka
 
 Kankaanpää
 Mäkisalo Heikki
Mäkisalo Matti
1/28 Kuurna 
 Karvia
 Alatalo Tomi
6/28 Kuurna 
 Lempäälä
  Rekilä Pekka
Joutsjoki Tapani
 ei karsintaa
 Kauhajoki
Oja Seppo
Oja Hannu
 2/28 Kuurna
 Keuruu
  Niemelä Matti
 Lehtovirta Henry
 ei karsintaa
 Kirkkonummi
 Piironen Marjokaisa
Pöllänen Pekka
 1/4 Sahtipäät
 Kristiinankaupunki
Teikari Ake 
Teikari Anneli
1/28 Kuurna
 Kuhmoinen
  Tanhula Anne
 Lavonius Jouko
5 Perakko
 Kärkölä
 Vilkman Ervo
 Laaksonen Matti
 ei karsintaa
 Lahti
 Niemelä Pekka
 Linfors Mikko
12 Sahtilahti 
 Lammi
 Konttila Rauno
 Laurila Seppo
 8
 Laukaa
  Tarvainen Mikko
 Puupponen Vesa
 ei karsintaa
 Luhanka
 Ahonen Niilo
 Saari Vesa
4 MTK-yhdistys
 Luopioinen
 Hietala Raimo
 Vierikka Pauli
 5 Luopioisten Sahtiseura ry
 Mouhijärvi
 Suoniemi Ari-Samuli
 Suoniemi Seppo
  3
 Nakkila
 Vaari Heikki
 Ratila Pasi
 ei karsintaa
 Orivesi
 Lisma Seppo
 Marttila Kalevi
 ei karsintaa
 Padasjoki
 Heinonen Veli-Matti
 Suomaa Lauri
 Humala
 Parkano
 Väimäki Mika
Välimäki Anna-Liisa
  2/28 Kuurna
 Pertunmaa
 Salminen Risto
Säntti Tauno
  5
 Pirkkala
 Korkeakallio Kai
 
 ei karsintaa
 Pori
  Harju Kari
Toivonen Risto
  1/28 Kuurna
 Punkalaidun
 Kuusisto Heikki
 
 ei karsintaa
 Rauma
  Viheroja Tuula
  Reunanen Taina
  4
 Rovaniemi
 Hyvönen Leena
Markkanen Kimmo
 ei karsintaa
 Sysmä
 Rinne Ilmari
Tanhula Ahti
 8
 Tampere
 Lahtinen Esa
Mikkonen Heikki
5
 Vaasa
 Kuusikko Maria
Sippola Timo
  1/28 Kuurna
 Valkeakoski
 Ojala Erkki
Eerola Heikki
  4 Sääksmäki-seura ja Akaa-seura
 Vammala 
 Tulonen Heikki
Tulonen Merja
 3
 Viljakkala
 Palomäki Tarmo
Heikkilä Janne
1/28 Kuurna 

SM-kilpailijat ja tuomarit Sastamalassa 2016 

Paikkakunta
 Kilpailija
 Tuomari
 Akukarsintaan osallistujien lkm
 Asikkala
Ahonen Jouko 
Sumanen Seija
 5
 Espoo
Airaksinen Veli-Matti
Airaksinen Ben 
 Sahtipäät ry. / 3 
 Eurajoki  
Ruohonen Jarmo  
Konttinen Juha   
ei karsintaa 
 Hartola   
Koskinen Seppo   
 Sirén Hannu   
Hartolan sahtiseura / 12 
 Hauho
 Saarinen Ari 
Saarinen Rauni  
 4  
 Hollola   
Nieminen Tomi   
Lampinen Rauno
10  
 Honkajoki
Leivo Ilpo
Leivo Jukka 
Kuurna ry. / 34
 Hyvinkää
Kärkäinen Uuri
Piironen Marjokaisa  
 Sahtipäät ry. / 3 
 Hämeenkoski
Suominen Sami  
Leino Timo  
 3   
 Hämeenkyrö  
 Viheroja Olavi  
Salonen Harri  
 7   
 Ikaalinen
Vuorinen Janne
Hietanen Tommi  
 ei karsintaa
Isojoki
Kuusimäki Ari
Penttilä Leevi  
  Kuurna ry. / 34 
Jalasjärvi  
Pihlajaviita Juho 
Lindfors Heikki  
Kuurna ry. / 34   
 Janakkala  
Välilä Päivi 
Haanperä Esa  
5  
 Joutsa
Honkasalo Jari-Matti  
Hintikka Heta-Maija  
 7   
 Jyväskylä  
Laitinen Mika   
 Valli Annimaria  
 ei karsintaa
 Jämijärvi
Salmi Pirjo
 Ritakorpi Mikko 
 Kuurna ry. / 34
 Jämsä  
Laaksonen Jarmo  
 Ojala Liisa  
 ei karsintaa  
 Kalajoki
Vierimaa Jukka
 Latvala Laila 
 ei karsintaa
 Kankaanpää
Mäkisalo Heikki
 Mäkisalo Matti  
 Kuurna ry. / 34
 Karvia
Puska Matti
 Puisto Rauno  
 Kuurna ry. / 34
 Kauhajoki
Oja Seppo 
Kohtamäki Pentti 
 Kuurna ry. / 34
 Keuruu
Niemelä Matti
 Niemelä Juha
  ei karsintaa
 Kirkkonummi
Markkanen Kimmo
Tolvanen Heikki 
 Sahtipäät ry. / 3 
 Korpilahti  
Tammelin Sulo  
 Rantanen Veijo   
 ei karsintaa  
 Kristiinankaupunki
Teikari Ake
Teikari Anneli  
 Kuurna ry. / 34
 Kuhmoinen  
Tanhula Anne   
 Sarhemaa Teemu   
 6 
 Kärkölä
 Vilkman Ervo
 Siltala Reijo
 2 
 Lahti
Sundström Mika
 Sundström Matti
  10   
 Lammi
Ranta Jari
  Mökkälä Mauri 
  7 
 Lavia
Mäkelä Marika
 Mäkelä Raine 
 Kuurna ry. / 34
  Lemi
Olkkonen Jere
Uusitalo Juho  
  ei karsintaa  
 Lempäälä
Rekilä Pekka
 Lahtinen Esko
 ei karsintaa
 Luhanka
Ahonen Niilo
Jokilaakso Keijo
 2 
 Luopioinen   
Mäkinen Juha  
Viitanen Marja-Liisa 
 3   
 Mouhijärvi  
Uusilähteenmäki Pekka  
 Pylsy Eero  
 4  
 Nakkila
Vaari Heikki  
Ratila Pasi      
Kuurna ry. / 34
 Orivesi
Lisma Seppo 
Marttila Kalevi
 ei karsintaa
Padasjoki
Tuominen Juha
 Suomaa Lauri
Humala ry. / 8
Parkano
Kivioja Veikko 
Laitinen Markku  
 Kuurna ry.. / 34
 Parkano 2. 
 Perttunen Markku  
 ei tuomaria, on viime vuoden voittaja, joka puolustaa titteliään 
 
 Pertunmaa 

Honkanen Anneli 

Vuorinen Pentti  
 5  
Pirkkala  
Mäkinen Unto  
Majala Anne   
 ei karsintaa   
Pori
Harju Kari
Toivonen Risto  
 Kuurna ry. / 34
Punkalaidun   
Kuusisto Heikki
 Tolppola Anne
 ei karsintaa
 Rauma  
Viheroja Tuula 
  Metsäjoki Harri  
  3   
Rovaniemi 
Hyvönen Leena  
 Nummelin Maija  
 ei karsintaa  
 Seinäjoki
Mäkisalo Iida  
Paasto Sirpa  
Kuurna ry. / 34 
 Suodenniemi 
Aronen Markku 
Virtanen "Veltto" Pertti 
 2  
 Sysmä   
Rinne Ilmari   
 Tanhula Ahti  
 12  
 Tampere
Lahtinen Esa
Rintamäki Juha  
 5 
 Ulvila
Harju Toni
Asp Hannu   
 Kuurna ry. / 34
 Vaasa
Kuusikko Marja
Kuusikko Heli  
 Kuurna ry. / 34
 Vammala  
Tulonen Heikki 
Nylander Martti 
 2  
 Ylöjärvi
Palomäki Tarmo
Heikkilä Janne
  ei karsintaa