Suomen sahtiseura kokoaa Sahtiverkkoon
pääsyn sahtiseurojen sivuille, sahtiin liittyviä tapahtumia,
uutisia ja linkkejä.
Ilmoita puuttuva tieto: sahtiverkko@gmail.com.

Sahtiverkko

Sahdista ja sahtiseuroista

Muita kisatuloksia 2014 karsinnoista 

Kuurna ry:n karsintakilpailuun osallistui 28 kilpailijaa 11 eri kunnasta. Kuurnan mestaruuden nappasi Hannu Väliviita, hopeaa Jouko Peltoranta ja pronssia Jouko Junttila. 

Sahtipäät ry:n karsintakilpailuun osallistui 4 kilpailijaa 2 kunnasta. Sahtipäiden mestaruus meni Espooseen Veli-Matti Airaksiselle, toiseksi tuli Kimmo Markkanen Kirkkonummelta ja kolmanneksi Tuomo Rautavirta Kirkkonummelta.  

SM-kilpailijat ja tuomarit Espoossa 2014 (tilanne 7.8.2014) 

Lue SM-kisan säännöt Sahtiverkossa ja ohjeet kilpailijoille.

Paikkakunta: kilpailija (suluissa tuomari) / alkukarsintakilpailijoiden lukumäärä 
Yhteensä 51 kilpailijaa 7.8.2014 tietojen mukaan.

Akaa: Jorma Inkinen (Esko Niittymäki) / 5  
Asikkala: Jouko Ahonen (Seija Sumanen)/ 5  
Espoo: Veli-Matti Airaksinen (Ben Airaksinen) / 2
Hartola: Sauli Mäkiranta (Hannu Sirén) / 11
Hauho; Ari Saarinen (Rauni Hänninen), 5  
Hollola: Tomi Nieminen (Rauno Lampinen) 9
Honkajoki: Pentti Kohtamäki (Esa Kivioja) / 4
Hyvinkää: Uuri Kärkäinen (Sanna Häkkinen) / 1
Hämeenkoski: Pekka Tervala (Esko Nisula) / ?
Hämeenkyrö; Timo Ponkiniemi, tuomari tulee / ?

Isojoki: Jouko Pitkäranta (Heikki Rajahaka) / 7  
Janakkala: Pauli Hakala (Markku Murronmaa) / 4  
Jyväskylä: Mika Laitinen ( Jari Korhonen) / 1  
Jämijärvi: Pirjo Salmi (?) / 2
Jämsä: Jarmo Laaksonen (Pekka Niemelä) / ?
Järvenpää: Topi Syvänen (Esko Syvänen) / 1  
Kankaanpää: Olavi Hurttasalo (Leevi Penttilä) / 3
Karvia: Jarkko Mäki (Kalevi Koivisto) / 2
Kauhajoki: Jouko Junttila (Ari Kuusimäki) / 2
Kirkkonummi: Kimmo Markkanen (Heikki Kähkönen) / 3

Korpilahti: Sulo Tammelin (Alpo Oksanen) / 1
Kristiinankaupunki: Ake Teikari (Anneli Teikari) / 2
Kuhmo: Nikke Kaartinen (Emmi Kaartinen) / 1
Kuhmoinen: Jouko Lavonius (Matti Korpela) / 3  
Kärkölä; Ervo Vilkman (Reijo Siltala), 5
Joutsa: Timo Vikman (?) / ?12  
Lahti: Liisa Ojala (Juho Kyllönen) / 7
Lammi; Jyrki Anttonen, (Riku Korkeila) / 6
Leivonmäki: Tuomas Patjas (Markku Liias) / 1
Luhanka: Seppo Keihäsniemi (Petri Iikkanen) / 3  

Luopioinen: Juha Mäkinen (?) / 4  
Merikarvia: Kai Savila (Marie Kivimäki) / 1
Mikkeli: Risto Narvanto (Ari Ohtonen) / 1
Mouhijärvi: Pekka Uusilähteenmäki (Tenho Juvonen) / voittaja 2013 puolustaa titteliään
Mouhijärvi: Anne Lähteenkorva (Veikko Mustajärvi) / 5
Nastola: Marjo Leinonen (Leena Kaiterniemi) / 1
Padasjoki: Veli-Matti Heinonen (Lauri Suomaa) / ?  
Parkano: Mika Välimäki (?) / 3
Pertunmaa: Risto Salminen (Jouko Toivonen) / 6 
Pirkkala: Kai Korkeakallio (Ilpo Hietanen) / ? 

Pori: Kari Harju (Risto Toivonen) / 1  
Punkalaidun; Heikki Kuusisto, tuomaria ei ole / ?
Pälkäne: Antti Lind (Lasse Lind) / 1
Rauma: Simo Järvelä (Jukka Huttunen) / ?  
Seinäjoki: Jorma Lahdensuo (Pirjo Korpela) / ?
Siikainen: Teuvo Nummelin (Maija Nummelin) / 1
Sysmä: Ilmari Rinne (Helena Rinne) / 7  
Tampere: Kauno Ponkiniemi (?) / 6  
Vaasa: Maria Kuusikko (Marja-Kaarina Pentti) / 1
Vammala: Heikki Tulonen (Eero Pylsy) / 1   

Lähetä tieto valitusta kilpailijasta ja tuomarista 30.7. mennessä meiluiten kahteen osoitteeseen: 
Tänne Sahtiverkkoon sahti@)saunalahti.fi ja 
Suomen sahtiseuran sihteerille sirpa.kaariainen@sahti.fi. 

Lue SM-kisan säännöt Sahtiverkossa ja ohjeet kilpailijoille (tulossa heinäkuun lopulla). 

Paikkakunta: kilpailija (suluissa tuomari) / alkukarsintakilpailijoiden lukumäärä
yhteensä 51 kilpailijaa

Akaa: Jorma Inkinen (Esko Niittymäki) / 5   
Asikkala: Jouko Ahonen (Seija Sumanen)/ 5  
Espoo: Veli-Matti Airaksinen (Ben Airaksinen) / 2 
Hartola: Sauli Mäkiranta (Hannu Sirén) / 11 
Hauho; Ari Saarinen (Rauni Hänninen), 5  
Hollola: Tomi Nieminen (Rauno Lampinen) 9 
Honkajoki: Pentti Kohtamäki (Esa Kivioja) / 4 
Hyvinkää: Uuri Kärkäinen (Sanna Häkkinen) / 1 
Hämeenkoski: Pekka Tervala (Esko Nisula) / ? 
Hämeenkyrö; Timo Ponkiniemi, tuomari tulee / ? 
 
Isojoki: Jouko Pitkäranta (Heikki Rajahaka) / 7  
Janakkala: Pauli Hakala (Markku Murronmaa) / 4  
Jyväskylä: Mika Laitinen ( Jari Korhonen) / 1  
Jämijärvi: Pirjo Salmi (?) / 2 
Jämsä: Jarmo Laaksonen (Pekka Niemelä) / ? 
Järvenpää: Topi Syvänen (Esko Syvänen) / 1   
Kankaanpää: Olavi Hurttasalo (Leevi Penttilä) / 3 
Karvia: Jarkko Mäki (Kalevi Koivisto) / 2 
Kauhajoki: Jouko Junttila (Ari Kuusimäki) / 2 
Kirkkonummi: Kimmo Markkanen (Heikki Kähkönen) / 3 
 
Korpilahti: Sulo Tammelin (Alpo Oksanen) / 1 
Kristiinankaupunki: Ake Teikari (Anneli Teikari) / 2 
Kuhmo: Nikke Kaartinen (Emmi Kaartinen) / 1 
Kuhmoinen: Jouko Lavonius (Matti Korpela) / 3  
Kärkölä; Ervo Vilkman (Reijo Siltala), 5 
Joutsa: Timo Vikman (?) / ?12  
Lahti: Liisa Ojala (Juho Kyllönen) / 7 
Lammi; Jyrki Anttonen, (Riku Korkeila) / 6 
Leivonmäki: Tuomas Patjas (Markku Liias) / 1 
Luhanka: Seppo Keihäsniemi (Petri Iikkanen) / 3  
 
Luopioinen: Juha Mäkinen (?) / 4   
Merikarvia: Kai Savila (Marie Kivimäki) / 1 
Mikkeli: Risto Narvanto (Ari Ohtonen) / 1 
Mouhijärvi: alkukarsinta 6.8.
Mouhijärvi: Pekka Uusilähteenmäki (Tenho Juvonen) / voittaja 2013 puolustaa titteliään 
Mouhijärvi: Anne Lähteenkorva (Veikko Mustajärvi) / 5 
Nastola: Marjo Leinonen (Leena Kaiterniemi) / 1 
Padasjoki: Veli-Matti Heinonen (Lauri Suomaa) / ?  
Parkano: Mika Välimäki (?) / 3
Pertunmaa: Risto Salminen (Jouko Toivonen) / 6 
 
Pirkkala: Kai Korkeakallio (Ilpo Hietanen) / ? 
Pori: Kari Harju (Risto Toivonen) / 1  
Punkalaidun; Heikki Kuusisto, tuomaria ei ole / ?
Pälkäne: Antti Lind (Lasse Lind) / 1 
Rauma: Simo Järvelä (Jukka Huttunen) / ?  
Seinäjoki: Jorma Lahdensuo (Pirjo Korpela) / ? 
Siikainen: Teuvo Nummelin (Maija Nummelin) / 1 
Sysmä: Ilmari Rinne (Helena Rinne) / 7   
Tampere: Kauno Ponkiniemi (?) / 6  
Vaasa: Maria Kuusikko (Marja-Kaarina Pentti) / 1 
 
Vammala: Heikki Tulonen (Eero Pylsy) / 1