Suomen sahtiseura kokoaa Sahtiverkkoon
pääsyn sahtiseurojen sivuille, sahtiin liittyviä tapahtumia,
uutisia ja linkkejä.
Ilmoita puuttuva tieto: [email protected]

Sahtiverkko

Sahdista ja sahtiseuroista

Sahtimestarit

Osaamista vuosien varrelta kuvattuna 2015 Pertunmaalla SM-kisoissa. Tässä viisi sahtimestaria: Hannu Väliviita kaksinkertainen mestari, Heikki Riutta, Kauko Kuusikko, Markku Perttunen ja Marjokaisa Piironen.

Suurmestarit

Sastamalassa vuonna 2016 palkittiin SM-kilpailujen SUURmestarit.

Ensimmäiset suurmestarit ovat

1. Olavi Viheroja, Hämeenkyrö
2. Hannu Väliviita, Isojoki
3. Raija Syrjä, Hämeenkoski
4. Pekka Uusilähteenmäki, Mouhijärvi
5. Harri hepo-oja, Tampere
6. Marjokaisa Piironen, Kirkkonummi.

25-vuotishistoriikin kirjoittaja Katariina Pylsy aviosiippansa Eeron kanssa yksityisinä henkilöinä nimittivät ja palkitsivat Suurmestarit. 

 
Pisteitä kilpailijat saivat 25 vuoden kilpailujen ajalta seuraavasti.
1. sijasta 10 pistettä,
2. sijasta 7. pistettä,
3. sijasta 5 pistettä,
4. sijasta 3 pistettä ja
6. sijasta 1 pisteen.

2016 Sastamala, kilpailijoita 55 

1.  Seppo Koskinen, Hartola, pisteitä 165  

2. Pekka Uusilähteenmäki, Mouhijärvi, 178   

3.  Matti Puska, Karvia, 189  
4. Markku Perttunen, Parkano, 190   
5. Juha Tuominen, Padasjoki, 205  
6. Jukka Vierimaa, Kalajoki, pisteitä 207
Tuomariston luonnehdinnat parhaasta sahdista: 
"pyytää lisää, pehmoinen, sopivasti vaahtoava, väri oikea, kesäisen kevyt, aromikas, puhdas maku, potkua ja makua, pehmeä, sopivan ruokaisa".
 

2015 Pertunmaa, kilpailijoita 43

1. Markku Perttunen, Parkano, 123
2. Esa Lahtinen, Tampere, 129
3. Maria Kuusikko, Vaasa, 142
4. Kari Sipilä, Hollola, 153
5. Leevi Penttilä, Isojoki, 155
6. Seppo Lisma, Orivesi, 179

Mestari vm 2015 Markku Perttunen Parkanosta.

2014 Espoo, kilpailijoita 49 (ennätys)

1. Jarkko Mäki, Karvia, 123 pistettä

2. Kari Harju, Pori, 140 p.
3. Mika Välimäki, Parkano, 151 p.
4. Uuri Kärkäinen, Hyvinkää, 159 p.
5. Jouko Lavonius, Kuhmoinen, 200 p.
6. Maria Kuusikko, Vaasa, 214 p.

2013 Hämeenkyrö, kilpailijoita 44

1. Pekka Uusilähteenmäki, Mouhijärvi, 126 pistettä 

2. Heikki Rajahaka, Honkajoki, 132 p.

3. Tapani Virtanen, Hartola, 151 p.

4. Matti Mikola, Nakkila, 157 p.

5. Sulo Tammelin, Korpilahti, 158 p. 

6. Antti Lind, Pälkäne, 158 p.   

2012 Padasjoki, kilpailijoita 35

1. Kari Harju, Pori, 92 pistettä
2. Olavi Viheroja, Hämeenkyrö, 114 p.
3. Antti Lind, Luopioinen, 119 p.
4. Kari Sipilä, Hollola, 126 p.
5. Sulo Tammelin, Korpilahti, 150 p.
6. Heikki Tulonen, Vammala, 176 p.

Tästä alaspäin tietojen korjaus meneillään.

2011 Isojoki, kilpailijoita 41
1. Kari Sipil�, Hollola, 112 pistett�
2. Hannele Hakala-Mero, Asikkala, 113 p
3. Antti Hietala, Espoo, 134 p
4. Olavi Viheroja, H�meenkyr�, 147 p
5. Kauko Kuusikko, J�mij�rvi, 168 p
6. Heikki Rajahaka, Honkajoki, 186 p

2010 Lahti, kilpailijoita 34

1. Olavi Viheroja, H�meenkyr�, 95 pistett�,
2. Anne Tanhula, Kuhmoinen, 130 pistett�,
3. Reijo Hautakangas, Isojoki, 137 pistett�,
4. Eija Heikkil�, Asikkala, 158 pistett�,
5. Kauko Kuusikko, J�mij�rvi, 158 pistett�
6. Pekka Niemel�, Lahti, 163 pistett�
7. yhteens� 34 kilpailijaa.


2009 Kankaanp��, osallistujia 36

1. Olavi Viheroja, H�meenkyr�, 91 pistett�
2. Marjokaisa Piironen, Kirkkonummi, 106 pistett�.
3. Tapani L�hde, Lammi, 110 pistett�.
4. Kari Harju, Pori, 115 pistett�.
5. Pekka Niemel�, Lahti, 142 pistett�
6. Jouko Lavonius, Kuhmoinen, 150 pistett�
7. yhteens� 30 kilpailijaa.


2008 Kuhmoinen, osallistujia 37 kunnasta

1. Marjokaisa Piironen, Kirkkonummi, 101 pistett�
2. Pekka Uusil�hteenm�ki Mouhij�rvi, 115 pistett�
3. Kauko Kuusisto, J�mij�rvi
4. Jukka Vierimaa, Kalajoki
5. Niilo Ahonen, Luhanka
6. Tapani L�hde, Lammi


2007 Luhanka, osallistujia 32 kunnasta 

1. Kauko Kuusikko, J�mij�rvi, 72 pistett� (kuvassa vasemmalla, Heikki Riutta vieress��n)
2. Pasi Olkkonen, Joutsa, 100 pistett�
3. Taisto Vanha-Viitakoski, Isojoki, 102 pistett�
4. Pekka Niemel�, Lahti, 111 pistett�
5. Helmi Kankaanm�ki, Tuulos, 115 pistett�
6. Tapio Hauhia, Nokia, 130 pistett�


2006 Riitialan kylä, Ikaalinen, osallistujia 31 kunnasta

1. Heikki Riutta, Sysmä, 79 pistettä 
2. Pekka Niemelä, Lahti, 87 p.
3. Matti Uotila, Hollola, 96 p.
4. Eija Heikkilä, Asikkala, 108 p.
5. Marjokaisa Piironen, Kirkkonummi, 114 p.
6. Tapani Lähde, Lammi, 125 p.


2005 Kärkölä, osallistujia 34 kunnasta

1.   Jyri-Pekka Raittila, Kaskinen   103 pistettä  
2.   Hannele Hakala-Mero, Asikkala  106 pist.
3.   Pasi Olkkonen, Joutsa  108 pist.
4.   Kai Korkeakallio, Pirkkala  109 pist.
5.   Timo Ponkiniemi, Hämeenkyrö    131 pist.
6.   Marjokaisa Piironen, Kirkkonummi    154 pist.


2004 Honkajoki, osallistujia 40 kunnasta

1. Jyri-Pekka Raittila, Kaskinen
2. Olavi Viheroja, Hämeenkyrö 
3. Hannu Väliviita, Isojoki
4. Taisto Vanha-Viitakoski, Isojoki
5. Harri Hepo-Oja, Tampere
6. Kauko Kuusikko, Jämijärvi 


2003 Luopioinen, osallistujia 33 kunnasta

1. Hannu Väliviita, Isojoki (99 pistettä).
2. Hannele Hakala, Asikkala (102 p.)
3. Harri Hepo-oja, Tampere (107 p.)
4. Marjokaisa Piironen, Kirkkonummi (114 p.)
5. Mauri Ihanamäki, Parkano (122 p.)
6. Mirjami Vall, Padasjoki (149 p.)


2002 Hollola, osallistujia 29 kunnasta

1. Hannu Väliviita, Isojoki
2.
3.
4.
5.
6.


2001 Mouhijärvi, osallistujia 34 kunnasta

1. Raija Syrjä, Hämeenkoski.  
2.
3.
4.
5.
6.


2000 Lammi, osallistujia 31 kunnasta

1. Markku Pulliainen, Savonlinna (85 p.) Alin kuva oikealla, Markulla suu auki.
2. Harri Hepo-Oja, Tampere (89 p.)
3. Mauri Haavisto, Lammi (93 p.)
4. Raija Syrjä, Hämeenkoski (101 p.)
5. Hannu Väliviita, Isojoki (112 p.)
6. Esko Moisio, Kankaanpää (150 p.)


1999 Joutsa, osallistujia 30 kunnasta

1. Markku Osara, Hämeenkyrö
2.
3.
4.
5.
6.


1998 Hauho, osallistujia 32 kunnasta

1. Rauno Karvinen, Hämeenkyrö (90,5 p.)
2. Sirkka Ilola, Asikkala (91 p.)
3. Veikko Rautavirta, Lammi (99 p.)
4. Seppo Ojanen, Hartola (101 p.)
5. Harri Karvonen, Kankaanpää (111,5 p.)
6. Raili Toivonen, Pertunmaa (137 p.)


1997 Isojoki, osallistujia 33, alkukarsinnoissa 157

1. Raija Syrj, Hämeenkoski, 84,5 p

TapIo Hauhia, Nokia, 106 p

Veikko Raulavirta, Lammi, 112 p

Hannu Väliviita, Isojoki, 114,5 p

Ari Saarinen, Hauho, 134 p

Outi Lehto, Padasjoki, 142 p


1996 Hartola, osallistujia 30 kunnasta.

1. Outi Lehto, Padasjoki


1995 Valkeakoski, osallistujia 29 kunnasta. Tuomaristossa myös Michael Jackson.

1. Tauno Siren, Ikaalinen


1994 Hämeenkyrö, osallistujia 31 kunnasta.

1. Tauno Sirén, Ikaalinen


1993 Sysmä osallistujia 19 kunnasta.

1. Sirkka Ilola, Asikkala


1992 Lammi, osallistujia 11 kunnasta.

1. Riitta Helvilä, Padasjoki


Kommentit, korjaukset, puuttuvat kuvat, lisätiedot ja muu palaute on erittäin tervetullutta osoitteeseen: [email protected]