Suomen sahtiseura kokoaa Sahtiverkkoon
pääsyn sahtiseurojen sivuille, sahtiin liittyviä tapahtumia,
uutisia ja linkkejä.
Ilmoita puuttuva tieto: [email protected]

Sahtiverkko

Sahdista ja sahtiseuroista

SM-kilpailijat ja tuomarit 2012 Padasjoella

Lähetä tieto valitusta kilpailijasta ja tuomarista meiluiten kahteen osoitteeseen: 
Tänne Sahtiverkkoon 
sahti@)saunalahti.fi ja 
Suomen sahtiseuran sihteerille 
[email protected]

Paikkakunta: kilpailija (suluissa tuomari) / alkukarsintakilpailijoiden lukumäärä

Asikkala: Veikko Lamminpää (?) / ?
Hartola: Seppo Koskinen (Hannu Siren) / ?

Hauho: Ari Saarinen (Rauni Hänninen) / 5
Hollola: Juha Reini (Rauno Lampinen) / ?
Hollola 2: V
iime vuoden mestari Kari Sipilä tulee paikalle puolustamaan titteliään.  
Honkajoki: Esa Kivioja (?) / ?
Hämeenkyrö: Olavi Viheroja (Harri Salonen) / ?

Ikaalinen:Heikki Sirén (Risto Kivimäki) / ei karsintaa
Ilmajoki: Taito Koivusalo (?) / ?
Isojoki: Jouko Pitkäranta (?) / ?
Janakkala: Heikki Venho (Veijo Lahti) / 7
Jämijärvi: Kauko Kuusikko (Heli Kuusikko) / ?
Jämsä: Jarmo Laaksonen (Liisa Ojala) / ?
Jyväskylä: Mika Laitinen (Sampo Välimaa) / 2

Kankaanpää: Heikki Mäkisalo (Sirpa Paasto) / ?
Karijoki: Perttu Virtanen (?) / ?
Karvia: Reijo Mäki (Ari Kuusimäki) / ?
Kauhajoki: Seppo Oja (Hannu Oja) / ?
Kirkkonummi: Kimmo Markkanen (Sinikka Lakkinen) / ei karsintaa
Korpilahti: Sulo Tammelin (Veijo Rantanen) / ?
Kuhmoinen: Jouko Lavonius (Anne Tanhua) / 3
Kärkölä: Ervo Vilkman (Reijo Siltala) / ?

Lammi: Mauri Patamäki (?) / ?
Lahti: Tuomo Olin (Jalo Nurminen) / 9    
Lavia: Raine Mäkelä (Jorma Perkiömäki) / ?
Luhanka: Niilo Ahonen (Pertti Seimola) / 2
Luopioinen: Antti Lind (Lasse Lind) / ?

Mikkeli: Risto Narvanto (Ari Ohtonen) / ei karsintaa
Mouhijärvi: Antti Hollo (Niclas Pylsy) / 4
Nakkila: Matti Mikola (Pentti Kuusisto) / ?

Padasjoki: Veli-Matti Helvilä (Hannu Koivula) / ?
Parkano: Markku Perttunen (Marja-Kaarina Pentti) / ?
Pori: Kari Harju (?) / ?
Rauma: Tuula Viheroja (Taina Reunanen) / ei karsintaa

Tampere: Kauno Ponkiniemi (Timo Ponkiniemi) / 7
Turku: Filip Ginter (Pentti Riikonen) / ei karsintaa
Tuulos: Teppo Eklund (Veikko Lehtinen) / ?
Valkeakoski: Mikko Nurmo (Saku Paasikangas) / 4
Vammala: Heikki Tulonen (Merja Tulonen) / ei karsintaa
Ulvila: Ilkka Riento  (?) / ?

SM-kilpailijat ja tuomarit 2011

Lähetä tieto valitusta kilpailijasta ja tuomarista meiluiten kahteen osoitteeseen:
tänne Sahtiverkkoon
sahti@)saunalahti.fi ja
Suomen sahtiseuran sihteerille
[email protected].

Paikkakunta: kilpailija (suluissa tuomari) / alkukarsintakilpailijoiden lukumäärä

Asikkala: Hannele Hakala-Mero (Paavo Mero) / 6 
Espoo: Antti Hietala (Harry Mäkinen) / 2
Hartola: Juho Tuukkanen (Seppo Koskinen) / 11
Hauho: Ari Saarinen (?) / ?
Hollola: Kari Sipilä (Rauno Lampinen) / 3
Honkajoki: Heikki Rajahaka (Reijo Mäki) /* 
Hämeenkoski: Pekka Tervala (Juha Tervala) / 3 
Hämeenkyrö: kilpailija ilmoitetaan pe 5.8.
Myös viime vuoden mestari Olavi Viheroja Hämeenkyröstä tulee paikalle puolustamaan titteliään. 
Ilmajoki: Taito Koivusalo (?) / *

Isojoki: Ari Kuusimäki (Tuula Harju) / *
Janakkala: Esko Elovaara (Toimi Löyttyniemi) / 7
Jämijärvi: Kauko Kuusikko (Anna-Liisa Lepistö) / *  
Jämsä: Jarmo Laaksonen (Liisa Ojala) / ?
Jyväskylä: Petteri Heinonen (Sampo Välimaa) / ? 
Kaarina: Olavi Kivioja (?) / ei karsintakisaa
Kalajoki: Jukka Vierimaa (?) / ei karsintakisaa  
Kankaanpää: Jorma Perkiömäki (?) / *  
Kauhajoki: Seppo Oja ( Markku Laitinen) / *   
Kirkkonummi: Mika Pasonen (Marjokaisa Piironen) / 2   

Korpilahti: Sulo Tammelin (Veijo Rantanen) /?
Kuhmoinen: Jouko Lavonius (Eetu Tanninen) / 6   
Kärkölä: Ervo Vilkman (Liisa Siltala) / 3
Lammi: Tapani Lähde (Matti Vuorinen) / 5  
Lahti: Toivo Vihervaara (Pekka Niemelä) / 4
Luhanka: Niilo Ahonen (Keijo Jokilaakso) / 2  
Luopioinen: Juha Mäkinen (Marja-Liisa Viitanen) / 4  
Mikkeli: Risto Narvanto (Ari Ohtonen) / ei karsintakisaa  
Mouhijärvi: Kaija Katajisto (Pertti Saari) / 3  
Nakkila: Matti Mikola (?) / ei karsintakisaa 

Padasjoki: Veli-Matti Heinonen (Lauri Suomaa) / ? 
Parkano: Markku Perttunen (Marja-Kaarina Pentti) / 2
Pirkkala: Kai Korkeakallio (?) / ei karsintakisaa
Pori: Kari Harju (Risto Toivonen) / * 
Siikainen: Teuvo Nummelin (Maija Nummelin) / ei alkukarsintaa
Sysmä: Pirjo Korpela (Heikki Riutta) / 9
Tampere: Mika Räty (Markku Mikkola) / 8
Vaasa: Maria Kuusikko (Eino Lepistö) / * 
Valkeakoski: Toni Savolainen (?) / 3 
Vammala: Leena Tiensuu (tuomari Pekka Koskinen) / ei alkukarsintaa 

Ulvila: Ilkka Riento (?) / *

* 18.6.pidettyyn karsintakilpailuun osallistui 20 sahdinvalmistajaa 10:tä kunnasta. Kisa pidettiin Kuurna ry:n tiloissa Isojoella.

Tampereen 22.6. sahtikisasta Kari Yli-Kuhan kuvia: http://www.sqc.fi/~ylikuka/Sahti2011/

Tutustus kisaohjelmaan ja riennä paikalle!

SM-kilpailijat ja tuomarit 2010

Paikkakunta: kilpailija (suluissa tuomari) / alkukarsintakilpailijoiden lukumäärä

Akaa: Jukka Hutko (Matti Mäntylä) / 5
Asikkala: Eija Heikkilä (Tommi Piekkola), 4
Hartola: Hannu Sirèn (Seppo Koskinen) / ?

Hauho: Ari Saarinen (?) / ?
Heinola: Jussi Nurminen (Tommi Tervo) / ei alkukarsintaa
Hollola: Esko Kivistö (Rauno Lampinen) / 7
Honkajoki: Ilpo Leivo (Matti Eloranta) / ?
Hämeenkoski: Sari Kolu (?) / 4
Hämeenkyrö: Tapio Viitala (Jussi Viitala) / ?
Hämeenkyröläinen vuoden 2009 mestari Olavi Viheroja puolustaa titteliään.
Ilmajoki: Taito Koivusalo (Aila Koivusalo) / ?
Isojoki: Reijo Hautakangas (Ari Kuusimäki) / ?
Janakkala: Esko Elovaara (Toimi Löyttyniemi) / 6
Joutsa: Timo Vikman (Olavi Närhi) / 3
Jyväskylä: Mika Laitinen (Petteri Heinonen) / ei alkukarsintaa tänä vuonna
Jämijärvi: Kauko Kuusikko (Markku Perttunen) / ?
Jämsä: Jarmo Laaksonen (Liisa Ojala) / ei alkukarsintaa
Kankaanpää: Jorma Perkiömäki (?) / ?
Kirkkonummi: Mika Pasonen (Marjokaisa Piironen) / 2
Korpilahti: Sulo Tammelin (Veijo Rantanen) / ei alkukarsintaa
Kuhmoinen: Anne Tanhula (Jouko Lavonius) / ?
Lahti: Pekka Niemelä (Mikko Lindfors) / 6
Lammi: Tapani Lähde (Matti Vuorinen) / ?
Luhanka: Niilo Ahonen (Pertti Seimola) / 1
Luopioinen: Juha Mäkinen (Marja-Liisa Viitanen) / 3

Mikkeli: Risto Narvanto (Ari Ohtonen) / ei alkukarsintaa
Padasjoki: Veli-Matti Helvilä (Veli-Matti Heinonen) / ?
Parkano: Veikko Kivioja (?) / ?
Pirkkala: Kai Korkeakallio (Anne Majala) / ?
Pori: Kari Harju (Risto Toivonen) / ?
Riihimäki: Juha Talka (Marja-Kaarina Pentti) / ei alkukarsintaa
Sysmä: 
Esko Bruun (Tuula Vuorinen) / 7
Tampere: Tapio Sirén (Marjatta Sirén) / 7
Tuulos: Veikko Lehtinen (?) / ?
Vaasa: Maria Kuusikko (Anna-Liisa Lepistö) / ? 
Valkeakoski: Mikko Viitanen (Rauno Möttönen) / 5
Vihti: Ari Järmälä (Janne Karila) / ei alkukarsintaa

Kilpailuun on ilmoitettu 37 osallistujaa 36. kunnasta. Tilanne 13.8.2010 klo 7.30.

Ilmoita puuttuvat kilpailijat ja tuomarit samalla viestillä osoitteeseen [email protected] ja [email protected], kiitos.

Tutustu sm-kilpailun sääntöihin ja ohjeisiin kilpailijoille!

SM-kilpailijat ja tuomarit 2009

Paikkakunta: kilpailija (suluissa tuomari) / alkukarsintakilpailijoiden lukumäärä

Asikkala: Hannele Hakala-Mero (Paavo Mero)
Hartola: Seppo Koskinen (Hannu Siren)
Hauho: Raimo Veikkola (Lauri Mäkinen)
Hollola: Esko Kivistö (Rauno Lampinen)
Honkajoki: Esa Kivioja (Toivo Kivioja) / 4

Hämeenkyrö: Olavi Viheroja (Harri Salonen) / 6
Isojoki: Simo Pihlajaviita (?) / 8
Ilmajoki: Taito Koivusalo (Elli Rissanen) / 1

Janakkala: Eeva Aaltonen (Esa Haanperä) / 2
Joutsa: Anssi Saari (Olavi Närhi)

Jyväskylä: Petteri Heinonen
Jämijärvi: Kauko Kuusikko (Markku Perttunen) / 1
Jämsä: Jarmo Laaksonen (Liisa Ojala) (ei alkukarsintakilpailua)
Kalajoki: Jukka Vierimaa
Kalvola: Eija Heikkilä

Kankaanpää: Jorma Perkiömäki (Raine Mäkelä) / 4
K
auhajoki: Seppo Oja (Heikki Rajahaka)
Kirkkonummi: Mika Pasonen (Tommi Rautavirta) /3
Kirkkonummi: Marjokaisa Piironen - viime vuoden mestari puolustaa titteliään ilman alkukarsintaa
Korpilahti: Sulo Tammelin (Erkki Salonen)

Kuhmoinen: Jouko Lavonius (Eeva Peltonen)
Kärkölä: Liisa Siltala
Lahti:
Pekka Niemelä (Kaija Halme)
Lammi: Tapani Lähde (Matti Vuorinen)
Luhanka: Niilo Ahonen

Luopioinen: Juha Mäkinen (Marja-Liisa Viitanen)
Merikarvia: Veikko Salonen (Reijo Honkaluoma´)
Mouhijärvi: ?

Padasjoki:
Auvo Rantala (Veli-Matti Heinonen) / 7
Parkano: Veikko Kivioja (?) / 1

Pori: Kari Harju (?) / 1
Rauma: Eero Korpi (?)
Riihimäki: Juha Talka (Hannu Kamppi)
Siikainen: Maija Nummelin (Teuvo Nummelin)
Sysmä: Hannu Lindeman

Tampere: Kauno Ponkiniemi / 5
Tuulos: Helmi Kankaanmäki (Jaakko Kankaanmäki) / 3
Valkeakoski: Matti Mäntylä (Jukka Hutko) / 7

5.8.2009 mennessä yhteensä 38 kilpailijaa.

Ilmoitukset kilpailijoista ja tuomareista samalla viestillä osoitteisiin sirpa.kaariainen(at)sahti.fi JA [email protected]. Kiitos!

Ohjeita kilpailijoille

 

SM-kilpailijat Kuhmoisissa 9.8.2008

Asikkala         Veikko Lamminpää
Hartola            Hannu Siren
Hauho             Ari Saarinen
Hollola            Pauli Vanhanen
Honkajoki        Heikki Rajahaka

Hämeenkyrö     Timo Ponkiniemi
Ilmajoki           Taito Koivusalo
Isojoki             Jouko Pitkäranta
Janakkala       Eeva Aaltonen
Joutsa             Anja Salonen

Jyväskylä        Petteri Heinonen
Jämijärvi          Päivi Leponiemi
Kaarina           Olavi Kivioja
Kangasala       Ritva Vihinen

Kankaanpää    Sauli Vähäsantanen

Kalajoki          Jukka Vierimaa
Kauhajoki        Seppo Oja
Kirkkonummi   Marjokaisa Piironen
Korpilahti        Sulo Tammelin
Kuhmoinen     Jouko Lavonius

Kärkölä           Reijo Siltala
Lahti               Matti Järvinen
Lammi            Tapani Lähde
Luhanka          Niilo Ahonen
Luopioinen      Teuvo Rulja

Mouhijärvi        Pekka Uusilähteenmäki
Nokia              Tapio Hauhia
Padasjoki        Veli-Matti Helvilä
Parkano          Veikko Kivioja
Pirkkala          Kai Korkeakallio

Pori                Kari Harju
Riihimäki        Juha Talka
Sysmä            Heikki Riutta
Tampere         Kauno Ponkiniemi
Tuulos            Teppo Eklund

Valkeakoski     Arto Koivisto

Viime vuoden voittaja Kauko Kuusikko Jämijärveltä puolustaa mestaruuttaan.


8.8.2008 klo 21 mennessä 36 ilmoittautunutta.
 
Ilmoituksia edustajista odotetaan vielä seuraavista kunnista:

Ikaalinen
Pertunmaa

Kilpailijatiedot päivitetty 8.8.2008 klo 21.

Ilmoitukset edustajista osoitteisiin sirpa.kaariainen(at)sahti.fi ja sahti(at)saunalahti.fi. Kiitos!

 

Sahdinvalmistuksen SM-kilpailun osallistujat 2007

Paikkakunta: kilpailija (tuomari)

Asikkala: Veikko Lamminpää (tuomari tulee)
Hartola: Helga Ojanen
Hollola: Erkki Sunell (Juha Reini)
Honkajoki: Esa Kivioja (Risto Pitkäniemi)
Hämeenkoski: Kaarina Laine

Hämeenkyrö: Olavi Viheroja
Ilmajoki: Taito Koivusalo
Isojoki: Taisto Vanha-Viitakoski (tulee)
Janakkala: Eeva Aaltonen (Esa Haanperä)

Joutsa: Pasi Olkkonen (Hannu Piira)

Jyväskylän maalaiskunta: Mika Laitinen
Jämijärvi: Kauko Kuusikko (Markku Perttunen)
Kalajoki: Jukka Vierimaa
Kankaanpää: Jorma Perkiömäki
Kirkkonummi: Tarja Suhonen (Matti Borg)

Korpilahti: Sulo Tammelin (Erkki Salonen)
Kuhmoinen: Hannu Lavonius (Matti Korpela)
Kärkölä: Ervo Vilkman (Osmo Kuhlman)
Lahti: Pekka Niemelä (Jouko Kuuseva)
Lammi: Jyrki Anttonen (Riku Korkeila)

Luopioisten Sahtiseura: Risto Vierikka (Marja-Liisa Mäkelä)
Luhanka: Niilo Ahonen (Pertti Seimola)
Nokia: Tapio Hauhia (Veli-Matti Parttimaa)
Padasjoki: Riitta Helvilä
Parkano: Veikko Kivioja (Markku Laitinen)

Pirkkala: Kai Korkeakallio (tulee)
Sysmä: Veikko Nurminen ja viime vuoden voittaja Heikki Riutta puolustaa mestaruuttaan
Tampere: Harri Hepo-oja (Iiro Leppänen)
Turku: Olavi Kivioja
Tuulos: Helmi Kankaanmäki (Jaakko Kankaanmäki)

Valkeakoski/Sääksmäki: Antti Selkee (Antti Laurell)

Korjaukset ja täydennykset osoitteella [email protected] tai 040 5058 058.

Sahdinvalmistuksen suomenmestaruuskilpailun osanottajat 2006

5.8.2006 Ikaalisten Riitialan kylä

Kilpailijat

Asikkala: Eija Heikkilä
Hartola: Markku Salminen
Hauho: Ari Saarinen
Helsinki: Matti Hämäläinen
Hollola: Matti Uotila

Honkajoki: Esa Kivioja
Hämeenkoski: Sulo Lehtonen
Hämeenkyrö: Timo Ponkiniemi
Isojoki: Taisto Vanha-Viitakoski
Joutsa: Pasi Olkkonen

Jämijärvi: Kauko Kuusikko
Kankaanpää: Sauli Vähäsantanen
Kaskinen: Jyri-Pekka Raittila, vuoden 2005 voittaja puolustaa mestaruuttaan
Kauhajoki: Seppo Oja
Kirkkonummi: Marjokaisa Piironen

Korpilahti: Sulo Tammelin
Kuhmoinen: Jouko Lavonius
Lahti: Pekka Niemelä
Lammi: Tapani Lähde
Luhanka: Lyyli Inkeroinen (karsintakisassa neljä osallistujaa)

Luopioinen: Risto Vierikka
Mouhijärvi: Kaija Katajisto
Padasjoki: Veli-Matti Heinonen
Parkano: Veikko Kivioja
Pirkkala: Kai Korkeakallio

Sysmä: Heikki Riutta
Tampere: Jari Eronen
Turku:Olavi Kivioja
Tuulos: Helmi Kankaanmäki
Valkeakoski: Mikko Nurmo

Tuomarit

Kisassa voi olla yksi tuomari kustakin kilpailuun osallistuvasta kunnasta. Tässä listassa Sahtiverkolle ilmoitetut tuomarit.

Hartola: Pertti Pojanluoma
Hollola: Rauno Lampinen
Honkajoki: Toivo Kivioja
Hämeenkoski: Raija Syrjä
Hämeenkyrö: Kauno Ponkiniemi
Joutsa: Hellevi Pylvänäinen
Kauhajoki: Markku Laitinen
Kirkkonummi: Antti Hietala
Korpilahti: Erkki Salonen
Kuhmoinen: Anne Tanhula
Lahti: Mikko Lindfors
Lammi: Matti Vuorinen
Luhanka: Rauno Ahola
Luopioinen: Marja-Liisa Mäkelä
Parkano: Heimo Vähäniemi
Sysmä: Arvo Tuominen
Tampere: Harri Hepo-oja
Tuulos: Jaakko Kankaanmäki
Valkeakoski: Erkki Äyhönen