Suomen sahtiseura kokoaa Sahtiverkkoon
pääsyn sahtiseurojen sivuille, sahtiin liittyviä tapahtumia,
uutisia ja linkkejä.
Ilmoita puuttuva tieto: [email protected]

Sahtiverkko

Sahdista ja sahtiseuroista

20. Sahti sm Isojoella 6.8.2011

OHJELMA lauantaina 6.8.

Kilpailupaikka: Lauhansarven luontomatkailukeskus, Isojoki. 


Klo 11.00  Näytteiden vastaanotto

klo 12.30  Tuomaripalaveri

klo 13.00  SM-kilpailu

Tervetuloa Isojoelle, kunnanjohtaja Linda Leinonen
Kilpailun avaus, pj. Pekka Kääriäinen, Suomen Sahtiseura ry
Kisafanfaari, pj. Hannu Väliviita Kuurna ry

13.30 Alkuerien aikana Trio Moro Hei julkistaa ensilevynsä, joka sisältää Erkki Rankaviidan tekemän sahtilaulun Orgaanista kemiaa.

n.14.00 Alkuerätauolla Vanhankylän Nuorisoseuran revyy: RUUTSONIT   

n.15.00 Välierätauolla Vanhankylän Nuorisoseuran  revyy: SAANKO LUVAN

n.16.00 Roikastajat / Trio Moro Hei:  ”KRIUHNAASU”
            Vanhankylän Nuorisoseuran revyy: OTTO K. UURNA      
  

klo 17.00 Tulosten julkistaminen ja palkintojen jako

 

Musikantteja eri puolella kisa-aluetta koko ajan, vapaa ohjelmisto.

 

Kuurnan mallassauna sauhuaa koko päivän: Ilpo Leivo & kumppanit mallastavat livenä Sahtiopiston mallastamossa.

 

klo 21.00 Sahtitanssit, soittajina Taikahatut, paikka Lauhan Tahti.

 

Kilpailun järjestäjät

Suomen Sahtiseura ry ja Kuurna ry.

Kisajärjestelyistä lisätietoa Hannu Väliviidalta, hannu.valiviita(at)gmail.com, 050 3898 630.

Ruokailu

  • Lauhansarven luontomatkailukeskus
  • Sahtia ja naposteltavaa myös kisakentällä

Majoitus

Lauhansarven luontomatkailukeskus (kisa-alue): www.lauha.fi,  puh. (06) 2631 258 Teppo Toivanen: mökkejä ja asuntovaunualue

Kangasjärven leirintäalue: mökkejä, asuntovaunu- ja teltta-alue. Kangasjärventie 633, Isojoki, kangasjarvi(at)lauha.fi, puh. (06) 2634 172.

SM-kilpailijat ja tuomarit 2011

Paikkakunta: kilpailija (suluissa tuomari) / alkukarsintakilpailijoiden lukumäärä

Asikkala: Hannele Hakala-Mero (Paavo Mero) / 6  
Espoo: Antti Hietala (Harry Mäkinen) / 2
Hartola: Juho Tuukkanen (Seppo Koskinen) / 11
Hauho: Ari Saarinen (?) / ?
Hollola: Kari Sipilä (Rauno Lampinen) / 3 
Honkajoki: Heikki Rajahaka (Reijo Mäki) /*  
Hämeenkoski: Pekka Tervala (Juha Tervala) / 3  
Hämeenkyrö: kilpailija ilmoitetaan pe 5.8.
Myös viime vuoden mestari Olavi Viheroja Hämeenkyröstä tulee paikalle puolustamaan titteliään.  
Ilmajoki: Taito Koivusalo (?) / *

Isojoki: Ari Kuusimäki (Tuula Harju) / *
Janakkala: Esko Elovaara (Toimi Löyttyniemi) / 7
Jämijärvi: Kauko Kuusikko (Anna-Liisa Lepistö) / *  
Jämsä: Jarmo Laaksonen (Liisa Ojala) / ?
Jyväskylä: Petteri Heinonen (Sampo Välimaa) / ? 
Kaarina: Olavi Kivioja (?) / ei karsintakisaa
Kalajoki: Jukka Vierimaa (?) / ei karsintakisaa  
Kankaanpää: Jorma Perkiömäki (?) / *  
Kauhajoki: Seppo Oja ( Markku Laitinen) / *   
Kirkkonummi: Mika Pasonen (Marjokaisa Piironen) / 2   

Korpilahti: Sulo Tammelin (Veijo Rantanen) /? 
Kuhmoinen: Jouko Lavonius (Eetu Tanninen) / 6    
Kärkölä: Ervo Vilkman (Liisa Siltala) / 3
Lammi: Tapani Lähde (Matti Vuorinen) / 5   
Lahti: Toivo Vihervaara (Pekka Niemelä) / 4
Luhanka: Niilo Ahonen (Keijo Jokilaakso) / 2   
Luopioinen: Juha Mäkinen (Marja-Liisa Viitanen) / 4   
Mikkeli: Risto Narvanto (Ari Ohtonen) / ei karsintakisaa   
Mouhijärvi: Kaija Katajisto (Pertti Saari) / 3   
Nakkila: Matti Mikola (?) / ei karsintakisaa 

Padasjoki: Veli-Matti Heinonen (Lauri Suomaa) / ? 
Parkano: Markku Perttunen (Marja-Kaarina Pentti) / 2 
Pirkkala: Kai Korkeakallio (?) / ei karsintakisaa
Pori: Kari Harju (Risto Toivonen) / *  
Siikainen: Teuvo Nummelin (Maija Nummelin) / ei alkukarsintaa
Sysmä: Pirjo Korpela (Heikki Riutta) / 9 
Tampere: Mika Räty (Markku Mikkola) / 8
Vaasa: Maria Kuusikko (Eino Lepistö) / * 
Valkeakoski: Toni Savolainen (?) / 3  
Vammala: Leena Tiensuu (tuomari Pekka Koskinen) / ei alkukarsintaa  

Ulvila: Ilkka Riento (?) / *

* 18.6.pidettyyn karsintakilpailuun osallistui 20 sahdinvalmistajaa 10:tä kunnasta. Kisa pidettiin Kuurna ry:n tiloissa Isojoella.

Tampereen 22.6. sahtikisasta Kari Yli-Kuhan kuvia: http://www.sqc.fi/~ylikuka/Sahti2011/