Suomen sahtiseura kokoaa Sahtiverkkoon
pääsyn sahtiseurojen sivuille, sahtiin liittyviä tapahtumia,
uutisia ja linkkejä.
Ilmoita puuttuva tieto: sahtiverkko@gmail.com.

Sahtiverkko

Sahdista ja sahtiseuroista

Kilpailijoita viime vuosilta yllä kuvakarusellissa, jossa kuva vaihtuu neljän sekunnin välein. Lähetä puuttuvan kilpailijan kasvokuva tai parempi kuva kilpailijasta Sahtiverkolle! Kiitos.

     

SM-kilpailijat ja tuomarit Karvialla 2018

Kilpailun kansainvälisenä tuomarina toimi Henry Reuchlin, Euroopan oluenkuluttajien järjestön EBCU:n puheenjohtaja. 

Paikkakunta 
 Kilpailija
 Tuomari
 Alkukarsinnan järjestäjä / osallistujien lkm
 Asikkala
Jouko Ahonen 
Tomi Turtiainen
? / 2

 Espoo
Jussi Mattila
Jussi Pirnes
Sahtipäät ry.
4 osall/ 4 kuntaa 
 Eurajoki
Jarmo Ruohonen
Juha Konttinen
Ei karsintaa.
 Hartola
Hannu Sirèn 
Eeva Hiltunen 
Hartolan sahtiseura / 8
 Hauho
Ari Saarinen 
Rauni Saarinen 
Hauhon yrittäjät ry. / 6
 Heinola 
 Pekka Nipuli 
Janne Nipuli 
 Ei karsintaa. 
 Helsinki
 Juho Lepistö
Jarkko Halonen 
Sahtipäät ry.
4 osall / 4 kuntaa
 Hollola
Juha Reini
Heikki Mantere
Hollolan Kotiseutuyhdistys / 5
 Honkajoki
Ilpo Leivo 
Matti Eloranta
Kuurna ry.
29 / 13 kuntaa 
 Hyvinkää
Uuri Kärkäinen
Sanna Häkkinen
Ei karsintaa. 
 Hämeenkoski
Erno Ruusunen
Pekka Tervala
Koski-seura ja Putulan kirjasto- ja kotiseutuyhdistys / 6 
 Hämeenkyrö
Olavi Viheroja 
Harri Salonen 
Sahti 75 / 7
 Ikaalinen
Janne Vuorinen
Hannu Honkanen
Ei karsintaa. 
 Isojoki
Ari Kuusimäki 
Kimmo Lehtinen 
Kuurna ry.
29 / 13 kuntaa 
 Jalasjärvi
Juho Pihlajaviita
 Heikki Lindfors
Kuurna ry.
29 / 13 kuntaa 
 Janakkala
Asko Huilla
Pauli Hakala 
Janakkalan kunta / 8
 Joutsa
Timo Vikman 
Jarkko Tikkanen 
Löylyä elämään yhdistys / 4 
 Jämijärvi
Kauko Kuusikko 
Leo Leinonen
Kuurna ry.
29 / 13 kuntaa 
 Jämsä
Jarmo Laaksonen 
Liisa Ojala 
Ei karsintaa. 
 Kalajoki
 Jukka Vierimaa
 Jorma Lahdensuo 
 Ei karsintaa. 
 Kankaanpää
Jorma Perkiömäki
Risto Kuivanen  
Kuurna ry.
29 / 13 kuntaa 
 Karvia
Kalevi Koivisto 
Heikki Rajahaka
 Kauhajoki
Janne Uimonen 
Ari Nuotio 
Kuurna ry.
29 / 13 kuntaa
 Kauhava
Teija Keisala
Olavi Visuri
Kuurna ry. 
29 / 13 kuntaa
 Kirkkonummi
Tuomo Rautavirta 
André Brunnsberg
Sahtipäät ry.
4 osall / 4 kuntaa
 Korpilahti
Kuisma Nieminen 
Jukka Rutanen 
 Ei karsintaa. 
 Kristiinankaupunki
Ake Teikari 
Anneli Teikari
Kuurna ry.
29 / 13 kuntaa 
 Kuhmoinen
Jouko Lavonius 
Anne Tanhula
Perakko ry. / 4 
 Kärkölä
Erkki Laaksonen
Matti Laaksonen 

? / 4 

 Lahti
Pekka Niemelä 
Matti Saira
Sahtilahti ry. / 10 
 Lammi
Tapio Saarinen 
Mirja Saarinen 
Lammin Lions Club / 6
 Laukaa
Mikko Tarvainen
Vesa Puupponen
Ei karsintaa.
 Lempäälä
Pekka Rekilä
Tapani Joutsjoki
Ei karsintaa.
 Luhanka
Niilo Ahonen 
Vesa Saari
MTK Joutsan ja Luhangan yhdistys MTK Jou-Lu  / 3 
 Luopioinen
Katri Vierikka
Marja-Liisa Mäkelä 
Luopioisten sahtiseura / 6
 Mouhijärvi
Harri Lähteenkorva 
Veikko Mustajärvi 
Sastamalan kaupunki / 4 
 Mäntyharju
Terho Liukkonen 
Jouni Pekkola
Pertunmaan avoimissa kisoissa mukana edustajia myös Mäntyharjulta. Osallistujia 7. 
 Nakkila
Heikki Vaari 
Pasi Ratila 
Ei karsintaa.
 Orimattila
Jussi Sarén
Tommi Tynjä
 ei karsintaa
 Orivesi
Seppo Lisma 
Kalevi Marttila 
Ei karsintaa. 
 Oulu
Ari-Samuli Suoniemi 
 Seppo Suoniemi
puolusti SM-2017 titteliäään
 Padasjoki
Pauli Wirman
Veli-Matti Heinonen
Sahtiseura Humala ja Padasjoen yrittäjät / 9   
 Parkano
Mika Välimäki 
Anna-Liisa Välimäki
Kuurna ry.
29 / 13 kuntaa 
 Pertunmaa
Raimo Mattila 
Risto Salminen 

Pertunmaan avoimiissa kisoissa mukana edustajia myös Mäntyharjulta. Osallistujia 7.

 Pori

Kari Harju 

Risto Toivonen
Kuurna ry.
29 / 13 kuntaa
 Rauma
Pertti Ruohomäki
Tuula Viheroja
Sahdinharrastajat / 3 - 4 
 Rovaniemi
Max Ruokanen
Sampo Wargh
Ei karsintaa.
 Sysmä
Arja Hellqvist
Allan Lahtinen
Sysmän Rotaryklubi / 12 
 Tampere
Esa Lahtinen
Esko Lahtinen 

Pispalan saunayhdistys ry, Salhojankadun Olutseura ry  ja Olutseura Hämeen Tummat ja Vaaleat. / 3
 Ulvila
 Toni Harju 

Nina Murtonen 

 Kuurna ry. 
29 / 13 kuntaa 
 Vaasa
Maria Kuusikko 
Timo Sippola
Kuurna ry.
29 / 13 kuntaa
 Vammala 
Heikki Tulonen 
Markku Tuominen 
Sastamalan kaupunki /2 
 Viljakkala
Tarmo Palomäki 
Niko Mäkivaara
Ei karsintaa.